ENG   TUR  
 
 
Bilgi ve Sorularınız için +90 533 870 2014
 
 
   
Güvenli Gıda
 

‘Güvenli Gıda Standartları’ nedir?
‘Güvenli Gıda’, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Gıda Mühendisleri  Odası’nın; ABD-Ulusal Restoranlar Birliği Vakfı’nın hazırladığı ServSafe sistemini  ülkemiz koşullarına uyarlanarak geliştirdiği standartlardır. Restoran ve kafe gibi yemek uygulanan bu standartlarla ülkemiz lokantacılık sektöründeki  güvenli  gıda farkındalığının ve kalitenin artırılması amaçlanmaktadır.

‘Güvenli Gıda’ Standartları’nın ‘’ISO 22000 ve ISO  9001:2000-HACCP’’ standartları ile ilgisi var mıdır?
Bu sistemlerden bağımsız olan ‘Güvenli Gıda’ standartlarında üretilen yiyeceklerin sıcaklık ve süre kontrolleriyle pratik hijyen uygulamaları ön plandadır ve kayıt sistemi olabildiğince minimize edilmiştir.
‘Güvenli Gıda’ Standartları Sertifikası nasıl alınır?

Gıda Mühendisleri Odasının deneyimli ve geniş kadrosu ile yürütülen süreç;

  1. Güvenli Gıda Eğitim aşaması
  2. Güvenli Gıda Belgelendirme aşaması

olarak 2 aşama sonrasında tamamlanır.

‘Güvenli  Gıda’
standarlarını  uygulamak isteyen kurum, öncelikle Gıda Mühendisleri Odası’na başvuruda bulunur. Birinci aşamada personel kadrosunun eğitimi, ikinci aşamada ise belgelendirme için kurumun denetlemeri sağlanır. Standartların gereklerini sağlayan kurumlar ‘Güvenli Gıda’ sertifikasını almaya hak kazanır.

‘Güvenli Gıda’ Sertifikası ne anlama gelir? Ve herkes bu sertifikayı alabilir mi?

‘Güvenli Gıda Standartları’ restoran, kafe gibi yemek üreten kurumlar için dizayn edilmiştir. Bu standartlarla ilgili belirlenmiş ola koşulları sağlayan kurumlar eğitim ve denetim sürecinden geçtikten sonra  bu sertifikayı almaya hak kazanırlar. Güvenli Gıda Sertifikası’na sahip olan kurumlar; mutfaklarında ürettikleri yemeklerin insan sağlığı açısından güvenli olması için temel  hijyen koşullarını  sağladığını belgelemiş olurlar.
 
 
Güvenli Gıda Standartları
‘Güvenli Gıda’, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Gıda Mühendisleri  Odası’nın; ABD-Ulusal Restoranlar Birliği Vakfı’nın hazırladığı ServSafe sistemini ülkemiz koşullarına uyarlanarak geliştirdiği standartlardır...
detaylı bilgi
 
Sertifika Nasıl Alınır?
‘Güvenli Gıda Standartları’ restoran, kafe gibi yemek üreten kurumlar için dizayn edilmiştir. Bu standartlarla ilgili belirlenmiş ola koşulları sağlayan kurumlar eğitim ve denetim sürecinden geçtikten sonra  bu sertifikayı almaya hak kazanırlar...
detaylı bilgi